Obisk predsednice republike Slovenije pri velikem mojstru

Predsednico Republike Slovenije Natašo Pirc Musar je danes, 4. decembra 2024, v Magistralni palači sprejel veliki mojster Suverenega malteškega reda Fra’ John Dunlap. To je bil drugi obisk predsednika Republike Slovenije pri Malteškem redu, s katerim so bili diplomatski odnosi vzpostavljeni leta 1992.
Veliki mojster je izrazil zadovoljstvo nad odličnim stanjem dvostranskih odnosov in hvaležnost za podporo Slovenije dejavnostim reda: “Ta obisk je priložnost, da poudarimo pomembno delo, ki ga Malteški red in Malteška pomoč Slovenija opravljata po vsej državi in v tujini. To je zaveza, ki jo želimo utrditi in še naprej razvijati za zadovoljevanje socialnih, zdravstvenih in nujnih potreb trpečih ljudi,” je izjavil veliki mojster.
Predsednica Nataša Pirc Musar je med srečanjem povabila velikega mojstra na obisk v Slovenijo in izrazila veliko spoštovanje do humanitarnih prizadevanj reda za begunce, žrtve naravnih nesreč in ljudi, ki jih je prizadelo nasilje po svetu. “Vaš prispevek k zmanjševanju in lajšanju trpljenja je neprecenljiv, še posebej danes, ko sta temeljni načeli solidarnosti in človečnosti v številnih delih sveta postavljeni pod vprašaj,“ je dejala predsednica. Predsednica se je zahvalila Suverenemu malteškemu redu za njegov prispevek in se posebej zahvalila prostovoljcem, ki so se med poplavami avgusta 2023 odzvali med prvimi: “Vaše ekipe so neutrudno delale na najbolj prizadetih območjih, kot sta Luče in Solčava, ter zagotavljale pomoč v kritičnih prvih urah po nesreči. Vaše podpore ne bomo nikoli pozabili.”
V pogovorih je bila omenjena tudi možnost razvoja sodelovanja v afriških državah in na področju paliativne oskrbe v Sloveniji.
V zvezi z mednarodnimi razmerami sta veliki mojster in slovenska predsednica izrazila zaskrbljenosti zaradi konfliktnih razmer, zlasti v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu, ter se strinjala, da je večstransko sodelovanje najprimernejši in najučinkovitejši način za spopadanje z globalnimi grožnjami. Poleg izvajanja večjih humanitarnih operacij, zlasti od leta 2022 v Ukrajini, je malteški red dejaven tudi na ravni zagovorništva, pri čemer poziva zlasti k spoštovanju mednarodnega humanitarnega prava, zaščiti civilistov in izvajalcev pomoči v konfliktnih razmerah, verski svobodi in ostalih področjih. Visoki predstavniki reda so v zadnjem času podali več javnih izjav v ta namen, zlasti na dogodkih ZN, kot so Vrh prihodnosti, odprta razprava Varnostnega sveta o vodenju za mir in Svet za človekove pravice.